K apostům z Ústí na Orlicí

Před dvěma lety jsem ve Filatelii č. 5/2005 rozebíral zkušenosti, které získaly pracovnice našich pošt v Ústí nad Orlicí při vyřizování žádostí sběratelů a cenné nálepky APOST s přítiskem. Tenkrát jsem ani nepomyslel, jaké bude rušno v našem městě na všech poštách opět rušno v letošním roce.

V době od 31.3.-6.4.2007 měly totiž všechny čtyři pošty nastaven na přístrojích přítisk k 70 letům místního klubu filatelistů a zájem o tento sběratelský artikl byl v porovnání s rokem 2005 o mnoho vyšší. (popisované aposty najdete zde) Nejvíce byla touto akcí zatížena pošta Ústí nad Orlicí 1. Vedoucí pošty mi na závěr akce sdělila, že vydali celkem 2420 apostů s přítiskem. Pošta Ústí nad Orlicí 3 vydala 350 cenných nálepek s přítiskem, pošta Ústí nad Orlicí 4 pak 456 kusů a pošta Ústí nad Orlicí 6 vyřídila 615 zásilek s touto nálepkou.

Pro zajímavost a sběratelům apostů pro radost se vloudila do tisku jedním přístrojem (pošta ÚO 6) chyba. Šlo o přehození písmen K a F, takže přístroj tiskl text: Ústí n. O. 70 let FK. Náklad této kuriozity není znám, ale byl jistě malý, a proto jde o úlovek o to cennější.

Oproti stavu před dvěma lety žádostí sběratelů o zaslání cenných nálepek přibylo. V průměru jich bylo kolem 140, k nimž je ale nutné připočítat nejméně 30-50 filatelistů domácích či z blízkého okolí. Většina sběratelů zaslala své žádosti včas a správně ofrankované. Všechny naše poštmistryně se shodly, že nejlépe je posílat tyto žádosti přibližně 12-15 dní před zahájením akce. Je třeba si totiž uvědomit, že tuto práci vyřizují pracovnice pošty souběžně s dennodenními povinnostmi a žádosti sběratelů jsou tedy pro ně prací navíc. O to složitější je situace na menších poštách, kde je pouze jedna pracovnice.

K žádostem o zpětné zaslání apostu s nulovou hodnotou na dopisnici se známkou 7.50 Kč je třeba říci, že od 1.1.2007 se na obrazovce přístroje v takovém případě objevuje „Tuto transakci nelze uskutečnit“. Prostě apost s nulovou hodnotou není možnéí nalepit. někteří vynalézaví sběratelé také zasílají papírky a kartičky různých barev a požadují, aby jim na ně pošta dala aposty. Podle vnitřních nařízení České pošty se však aposty používají pouze na poštovní zásilky. Jde tedy pro zaměstnankyně pošty o nesplnitelné zadání.

Mohu říci, že naše ústecké pracovnice pošty vynaložily maximum sil, aby vyhověly přáním sběratelům, a za to jim patří dík. A na závěr uvádím milé vyjádření poštmistryně Pavly Řehákové z pošty Ústí nad Orlicí 4, která na můj dotaz, jak se jí líbila celá akce, odpověděla: „Je hezké, když v dnešní uspěchané době mají lidé i takové zájmy.“

Rudolf Kurča

Zdroj: Filatelie č. 7/2007, str. 19

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..