155 let pošty Vizovice

První příležitostná nálepka APOST po vzniku ČR se zrodila ve Vizovicích.

Úvod

Cenné nálepky z přepážkových počítačů APOST se stávají běžnou součástí našeho poštovního provozu; setkáváme se s nimi stále časteji i na zásilkách menších pošt. Jsou pochopitelně také předmětem zájmu filatelistů, ať už je jejich hlavní specializací automatizace poštovního provozu, doporučené zásilky nebo regionální poštovní historie. Různé odchylky, provizoria a zejména celistvosti s cennými nálepkami APOST představují dostatek hodnotného materiálu pro specializaci i pro začínající zájemce, kteří využijí příležitosti být od začátku „u toho“.

Dalo se čekat, že se dříve nebo později objeví i příležitostné nálekpy APOST, tak jako existují nejen příležitostné poštovní známky a příležitostná poštovní razítka, ale i příležitostné otisky výplatních strojů nebo příležitostné rekomandační nálepky.

Vizovice, které dosud znala většina lidí hlavně díky slivovici, vstoupily do poštovní historie jako místo, kdy byly příležitostné nálepky APOST používány poprvé.

Vybrané Vizovice

CN_01_1996Ve Vizovicích si 1. dubna 1996 připomínali 155 let od zahájení činnosti pošty. K této příležitosti bylo připraveno příležitostné poštovní razítko s poštovní trubkou a textem „VIZOVICE / 155 let pošty / od tužky k počítači APOST“. Text razítka nebyl zvolen náhodně – právě ve Vizovicích PR_14_1996totiž měly přepážkové počítače APOST svou premiéru. Doporučené zásilky podávané ve Vizovicích od 1.4.1996 měly na cenné nálepce APOST nejen všechny obvyklé údaje, ale navíc vpravo od názvu pošty ještě text „155 let pošty“. Podle dopisu vedoucího tamnější pošty byly nálepky s příležitostným textem běžně používány u listovní přepážky po dobu dvou týdnů. Pro filatelisty, kteří projeví zájem později, si pošta nechala ještě malou zásobu nálepek, takže se vyskytují i z pozdějšími daty. Příležitostných nálepek bylo připraveno asi 500 kusů. Text byl dotištěn ve výpočetním středisku ve Zlíně, nikoli přímo na poště.

Na podacích lístcích vyplněných počítačem při podání zásilek pochopitelně žádný příležitostný text uveden není. Protože jak příležitostné razítko, tak instalace počítačů APOST byly předem avizovány, mohli si filatelisté včas připravit a poslat na poštu své doklady. Pokud je mi známo, byly žádosti vyřízeny ke spokojenosti zájemců. Příležitostné nálepky APOST byly pro opozdilce k dispozici ještě ve druhé polovině května.

Teprve časem uvidíme, jestli se budeme s příležitostnými nálepkami APOST setkávat častěji, nebo zda půjde o víceméně výjimečnou záležitost. Filatelisté zajímající se o automatizaci pošty a o nasazování apostů takové zpestření čas od času při vhodné příležitosti jistě uvítají. Doufejme jen, že nedojde k inflaci příležitostných nálepek APOST, která by zákonitě vedla k poklesu zájmu filatelistů. I tady by mělo platit, že méně bývá většinou více.

Miroslav Langhammer

Zdroj: Filatelie č. 8/1996, str. 11

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..